web analytics
$1300/lb Truffles anyone? - Forno Bravo Forum: The Wood-Fired Oven Community

Announcement

Collapse

Photo Galleries are back! Instructions below.

Dear forum users,
Thank you for your patience with the Photo galleries. We've got your galleries online!
We have finished writing a custom script to migrate the PhotoPlog to vBulletin5’s albums.

Unfortunately V-Bulletin killed the "Photoplogs" in their software upgrade which was unforeseen and we're the first development group to have written a script for getting the galleries back... that said, it took some time to reverse engineer the code and get the albums to move over seamlessly!

Forum users will be able to access their “PhotoPlog” images through their user profile page by clicking on the “Media” tab.
They will also be able to browse other albums by going to the albums page. (On the forum site, there is a link in the black bar beside “Forums” to the albums.)

In order for users to create an album please follow the steps below.
1) Go to user profile page and click “Media”
2) Click Add Photos
3) Enter Photo Gallery Title in the first field
4) Click Upload or Select from Photo Album to add photos
5) Click Post
6) Once posted, the album will be created as a “Topic” on the albums page for the public to see. The topic title will be the “Photo Gallery Title” they created before uploading their photos.


To create this migration path we used vBulletin5’s default album structure. Unfortunately, it won’t work like the “PhotoPlog” but is an album/gallery component on the forum now.
See more
See less

$1300/lb Truffles anyone?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • $1300/lb Truffles anyone?

    This was from a store window in Paris last month selling black truffles for 2200 Euros a kilo....

    I don't get it but I don't like mushrooms anyway!

    XJ
    Attached Files
    sigpicTiempo para guzarlos..... ...enjoy every sandwich!

  • #2
    Re: $1300/lb Truffles anyone?

    My best friend is a chef, living in London, who does function work for the Royal family a handfull of times a year. Apparently, a few truffles per function become surplus after these functions because of my friends miscalculations. I've never benifitted from these oversights, but with a little timing and luck, one will happen this april when I visit.

    On a side note, there is a quite successful, fledgling truffle industry in Tasmania.. They use dogs, as the pigs tend to eat the truffles when they find them.

    Comment


    • #3
      Re: $1300/lb Truffles anyone?

      At that price, if the pig ate the truffle I'd be eating bacon.

      Comment


      • #4
        Re: $1300/lb Truffles anyone?

        When you have a little of this shaved over scrambled eggs in the morning you tend to forget the price. Have only enjoyed this experience twice, but both times was woprth the extravagance.

        WHte truffles from Alba are even more expensive!

        Comment


        • #5
          Re: $1300/lb Truffles anyone?

          Richard:

          I am NOT going to let my wife see your post!!!!

          sigpicTiempo para guzarlos..... ...enjoy every sandwich!

          Comment


          • #6
            Re: $1300/lb Truffles anyone?

            Did you hear the story about the $50,000 truffle that went bad? A famous UK restaurant (Zafferano I think) bought what at the time was the world's most expensive truffle -- a white Alba. But then they stored it wrong, and it went bad. Ouch.

            In the end I think they re-planted it in Tuscany, hoping it would revive itself.

            So don't feel bad the next time you throw away some spoiled cheese!
            James
            Last edited by james; 03-21-2007, 05:55 AM.
            Pizza Ovens
            Outdoor Fireplaces

            Comment


            • #7
              Re: $1300/lb Truffles anyone?

              Last year I stopped in a gourmet store across the street from Pike Place in Seattle. The saleswoman asked if she could put a few grains of Truffle Salt on my hand for me to try. One lick and you will spend the $30 or so on a cheap way to put the taste of truffle on anything.

              Comment

              Working...
              X